Rady pri níkupe

Pri kúpe jazdených motorových vozidiel  je potrebné sledovať viacero  faktorov, aby ste sa nestali obeťou podvodu, alebo ste neboli zavedený pri skutočnom stave vozidla či najazdených kilometroch.

Prvý krok:

Zistiť pôvod vozidla. Pokaľ je vozidlo individuálne dovezené zo zahraničia, zvyšuje sa pravdepodobnosť toho, že ide o opravené havarované vozidlo. Vyššie je aj riziko kúpy kradnutého vozidla. Ak nie je úplne jasný pôvod vozidla alebo je dovezené najlepšie je vyhľadať  odborníka resp. špecializovanú agentúru. Vhodnejšie je kupovať jazdené vozidlo, ktoré bolo ako nové zakúpené v SR

Druhý krok:

Kontrolou servisnej knižky. Tá je vždy dokladom o tom, v akom je vozidlo stave a ako sa o vozidlo predchádzajúci majiteľ prípadne majitelia starali. Vždy je dobré  ak trváte na jej predložení . Pokiaľ predávajúci nemá servisnú knižku je to signál, že niečo nie je v poriadku. U mladších jazdených vozidiel, kde boli servisované v autorizovaných servisoch tej konkrétnej značky je možné ešte preveriť servisnú históriu podľa VIN  karosérie.

Tretí krok:

Vizuálna kontrola. Vykonanie skúšobnej jazdy. Ak máte naozaj záujem o vozidlo, alebo pochybnosti o jeho stave je možnosť si nechať vykonať prehliadku v niektorom servise. Najlepšie v autorizovanom na uvedenú značku. Stojí to síce peniaze, ale určite sa vystríhate možným nemilým prekvapeniam.

Štvrtý krok:

 V prípade, že sa rozhodnete kúpiť jazdené motorové vozidlo –  bez riadne spísanej kúpnej zmluvy jazdené vozidlo nekupujte. Len písomná zmluva je totiž zárukou, že sa v prípade problémov domôžete svojich práv. Na internete nájdete vzory, ako má správna kúpna zmluva na jazdené vozidlo vyzerať. Automobil v nej musí byť presne špecifikovaný (identifikátory, počet najazdených kilometrov, vek, presná výbava apod.). Malo by v nej byť uvedené, že na vozidle nie sú práva ďalších osôb. Ďalšie náležitosti dobrej zmluvy: počet kľúčov odovzdávaných s vozidlom, podrobnosti o STK a emisiách apod. V optimálnom prípade by mal byť súčasťou zmluvy tiež aj zápis o technickom stave vozidla, v ktorom sú uvedené všetky závady.